AUKCE #07826 - Stříbrná medaile Mistrovství Evropy ve fotbale 2012

Číslo aukce: #  07826
Zahájení aukce: 03.04.2018

15.04.2018

Vyvolávací cena: 30,01 €
Dosažená cena: 30,01 €

33,21 €

Minimální nabídka : 30,01 €

Stříbrná pamětní medaile
Autor: Horák Petr
Rytec: MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Ražba: Česká mincovna a.s.

průměr: 34 mm
hmotnost: 16 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká s opisem
limit provedení proof: 500 ks
emise: květen 2012

PŘÍHOZY V AUKCI #07826

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8602  13.10.2019  14,41 € 17,33 €
8302  12.05.2019  19,01 € 19,05 €

ZLATÉ RAŽBY S IKONOGRAFIÍ

blízkou slezským grešlím

Slezské grešle, především z období dlouhé vlády císaře Leopolda I., jsou pro svou relativně snadnou dostupnost a velkou variabilitu mincovních obrazů na rubu těchto mincí, vděčným předmětem zájmu mnoha sběratelů habsburských vládních ražeb. Existují však i velmi vzácné zlaté ražby z přelomu 17. a 18. století s ikonografií velice z vládních mincoven často nesprávně označované jako „odražky grešlí ve zlatě“.

V numismatických encyklopediích je u hesla „odražek“ následující definice: „Odražek je mince nebo medaile ražená z jiného kovu, než bylo mincovním řádem nebo vydavatelem původně určeno.“ V tolarovém období se používalo odražků původně stříbrných nominálů např. tolarů ke vzniku násobků dukátů. U drobné mince se pak většinou jednalo o díly dukátu. Za regulérní odražky jsou považovány ty, k jejichž zhotovení se využívalo již hotových razidel určených k ražbě jiných nominálů shodného průměru.

U slezských grešlí vycházejících z vládních mincoven za panování císařů Leopolda I. a Josefa I. však je situace z tohoto pohledu poněkud nepřehledná. V polovině 18. století se v soupisech velkých sbírek (např. Welzl von Wellenheim, Köhler) s pojmem odražek grešle ve zlatě nesetkáváme, mince jsou popisovány jako díly dukátu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2018.

Lenka Nebeská Mistři české numizmatiky

Medailérství se stalo její životní vášní a práci na nízkém reliéfu považuje především za zábavu.

Mladá česká umělkyně Lenka Nebeská na sebe výrazněji upozornila před dvěma lety, když uspěla v soutěži o návrh medaile k výročí režiséra Karla Zemana. Medailérský obor, který vystudovala v Jablonci nad Nisou, ji však zatím neuživí. Také proto se věnuje restaurování kachlových kamen nebo třeba výuce v kroužcích výtvarné výchovy. Pražská rodačka Lenka Nebeská je nejmladší členkou Asociace umělců medailérů.

Vystudovala jste medailérství, původně jste se ale zajímala o keramiku. Co vás přivedlo k nízkému reliéfu?

Keramika byla trochu taková nouze, chtěla jsem se věnovat sochařství, ale Praha střední školu s podobným zaměřením nenabízela. Keramiku jsem se učila v jedné převážně hrnčířské firmě na Kampě, kde jsem se od ostatních lišila svou neustálou touhou po tvorbě plastik a hlavně reliéfů. Nakonec mi bylo dovoleno ukončit závěrečnou zkoušku domovním znamením, o které jsem se v té době dost zajímala.
To, že v Jablonci existuje medailérská škola, jsem popravdě vůbec netušila. Až po maturitě mi přišel dopis, jestli bych se nechtěla zúčastnit talentov ých zkoušek, takže s oblibou říkám, že medaili jsem si nezvolila já, protože medaile si zvolila mně.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012