AUKCE #03681 - 1923 Československé Dukáty 1 dukát 0/0

Číslo aukce: #  03681
Zahájení aukce: 06.01.2014

20.01.2014

Vyvolávací cena: 240,58 €
Dosažená cena: 313,63 €
(265798)

320,77 €

Minimální nabídka : 313,67 €
Příhozů: 32

zobrazuje sv. Václava, českého lva a letopočty 1923 - 1939.
autoři Jaroslav Benda, Otakar Španiel průměr: 19,75 mm
hmotnost: 3,491 g

obsah drahých kovů: 986/1000 Au
okraj je jemně vroubkovaný.

PŘÍHOZY V AUKCI #03681

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
265798 20.01.2014 313,63 €
zc1 20.01.2014 313,63 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
ARD5 20.01.2014 313,55 €
Nick96154 20.01.2014 312,75 €
Nick96154 20.01.2014 311,87 €
265798 20.01.2014 311,83 €
Nick96154 20.01.2014 311,55 €
Nick96154 20.01.2014 304,73 €
Nick96154 20.01.2014 300,80 €
Nick96154 19.01.2014 300,72 €
265798 19.01.2014 280,95 €
Nick96154 19.01.2014 280,67 €
Nick96154 19.01.2014 279,07 €
Nick94115 18.01.2014 278,99 €
265798 19.01.2014 271,81 €
265798 18.01.2014 271,73 €
265798 18.01.2014 271,73 €
265798 18.01.2014 271,73 €
Nick94115 18.01.2014 262,95 €
Nick94115 18.01.2014 242,90 €
Nick94115 18.01.2014 240,82 €
rt62 14.01.2014 240,78 €
Nick55874 11.01.2014 240,70 €
Nick35818 07.01.2014 240,62 €

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
7877  13.05.2018  569,37 € 581,44 €
6204  04.07.2016  461,11 € 465,16 €
6168  20.06.2016  461,11 € 461,15 €
3681  20.01.2014  240,58 € 313,63 €
3650  06.01.2014  240,58 € 286,89 €
1615  25.06.2012  240,58 € 276,34 €
953  26.12.2011  204,49 € 227,35 €

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (35) Hornické známky

Jedním z nejstarších druhů účelových ražeb jsou známky související s důlní činností.

Zvláštní horní ražby vznikly již v období antiky, rozšířené pak byly ve středověku a raném novověku, a to i v Českých zemích. Průmyslová revoluce vrcholící v 19. století přinesla vlnu ražby moderních důlních účelových známek, která přetrvala i ve století následujícím.

Speciální známky pro doly se pravděpodobně užívaly v římském impériu, kde byla těžba zvláště kovů na vysoké úrovni. Malé bronzové ražby (17-18 mm) s portréty Traiana, Hadriana, Romy či bohů kovů Apollona, Diany, Marse a Venuše a rubními nápisy METALLI DARDANICI, PANNONICI, VLPIANI, METAL(IS) AVRELIANI apod., někdy označené SC (se svolením senátu), bývají dávány do souvislosti s těžbou kovů v Illyricu. Jejich značná vzácnost zatím nedovoluje vyslovit konečný soud1. Nejstarší české horní známky jsou pozdně středověké ražby z Kutné Hory, jejichž společným znakem je oboustranně stejný obraz a průměr kolem 24 mm. Tři z nich popsal Josef Neumann (Neumann 1868, č. 28802-3, tab. 66 a č. 32953, tab. 71) (obr. 1-3). Později tyto ražby doplněné o dvě podobné uveřejnil Viktor Katz (Katz 1933), který legendy na nich uvedené interpretoval jako názvy dolů2. Na obrázku 4 je známka s opisem DIE GRVB CZWM GREIFFEN, tedy dolu U gryfa (Katz 1933, č. 5). Podobnou dosud neznámou důlní známku s liščí hlavou zveřejnil E. Polívka (Polívka 2003).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2017.

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (38) Jídelní známky III

Nejmladšími známkami, za které bylo možné pořídit polední jídlo, jsou ražby s nominální hodnotou (1) OBĚD.

Existuje jich řada typů a možno konstatovat, že všechny jsou z minulého století, převážně však z období první republiky. Zatímco u předchozích ražeb s příbory lze o výrobcích nanejvýše spekulovat, největší podíl těchto známek tvoří produkty závodu Karnet a Kyselý založeného roku 1905. Pouze několik ražeb je přisouzeno firmě I. B. Pichl Praha, u části materiálu je zhotovitel zatím neznámý.

Publikace Známky pražských pohostinských podniků autorů Z. Likovský, B. Kuchař a I. Světlá-Dubská uvádí 28 známek s hodnotou OBĚD, z nichž je 26 takto označeno na rubu. Podle uveřejněné typologie razidel firmy Karnet a Kyselý, Praha Žižkov jde o rubní razidla 20–23 a 25 (Likovský – Karnet – Světlá-Dubská 2000, 1751). O oblibě těchto motivů vypovídají varianty, vzniklé při výrobě nových razidel, jež nahradila větším objemem ražby nástroje opotřebované či poškozené. Ražby z rubních razidel přisouzených firmě Karnet a Kyselý a jejich varianty jsou na vyobrazení č. 1, ruby známek pravděpodobně téhož původu viz vyobrazení č. 2. Vývoj v ikonografii jídelních známek patrně dokumentují ražby smíchovské pivovarské restaurace U Zlatého anděla (obr. 3) na Švarcenberkově tř. 1 (dnes Nádražní), čp. 2222.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.

NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.